Agenda for skolebestyrelsesmøde
Dato: 17.03 2025 kl. 17.00-19.00
Sted: Skolen på Nyelandsvej, mødelokalet på Nyelandsvej
Mødeleder: Arne
Referent: Jesper
Punkt | Emne (hvad)
| Formål (hvorfor) | Hvordan | Tid | Hvem |
1.
| Velkomst | Gennemgang af dagsorden
| Plenum | 5 min | Arne |
2. | Forretningsorden | Første udkast til ny forretningsorden gennemgås. Input og rettelser til endelige godkendelse ved næste bestyrelsesmøde Bilag: FO | Plenum Drøftelse | 10 min
| Anja |
3. | Planlægge kontaktforældremøde samt opdatering af kontaktforældrepjece
| Planlægge kontaktforældremøde den 08.40 Opdatering af kontaktforældrepjece
Bilag: kontakforældrepjece | Plenum Drøftelse/beslutning | 10 min | Arne |
4. | Skolemad | Beslutning om valg af leverandør til skolemad fra skoleåret 2025, samt den videre proces herfra | Plenum Beslutning | 10 min | Arne |
| Pause | Spisning |
| 10 min |
|
5. | Folkeskolens kvalitetsprogram
| Oplag om elementer fra folkeskolens kvalitetsprogram, særlig fokus på de elementer der skal implementeres fra skoleåret 2025 | Plenum Orientering | 15 min | Marianne |
6. | Evaluering af skoleudviklingsmøde
| Evaluering af skoleudviklingssamtalen | Plenum Orientering | 20 min | Anja |
7. | Tilsyn med princip for Rusmidler
| Punktet blev udsat fra sidste bestyrelsesmøde | Plenum Tilsyn | 15 min | Arne |
8. | Information |
| Orientering | 10 min |
|
9. | Coming up |
| Plenum | 5 min |
|
10. | Lukket punkt 15 | Punktet er uden deltagelse af elever. | Orientering | 10 min | Anja |
Tilstedeværende:
Forældre:
Arne: x
Sanne (Hedvig 3d) x
Mette (Emily 6A) Afbud
Mie (Mikkel 2d) Afbud
Stine (Albert 2B og Luna 4Y) Afbud
Marcus (Nora 7B) x
Klasserepræsentanter: Karla (9Y), Ida (9Y), Ella (9Z) afbud
Personalerepræsentanter: Jacob, Susanne, Marianne, Sonni (afbud) og Jesper
Ad.1. Velkomst
Bestyrelsen er ikke beslutningsdygtig. Der var ingen kommentarer til dagsordenen.
Ad.2. Forretningsorden
Der er fremsendt udkast til forretningsorden. Der skal modtages tilbagemeldinger fra bestyrelsen. Det kommer derefter til godkendelse.
Tilbagemeldingerne fra bestyrelsen blev skrevet direkte ind i forretningsordenen af Anja.
Det reviderede forslag tages op på næste bestyrelsesmøde.
Ad.3. Planlægning af kontaktforældremøde og opdatering af pjece
Dagsorden til mødet:
Er der nye kontaktforældre og drøfte rollen som kontaktforældre. Hvori adskiller trivselsforældrene sig fra kontaktforældrene.
Valg til skolebestyrelsen
Præsentation af Anja.
Nyt fra skolebestyrelsen
Status på princip for skærme
Opdatering af pjecen
Hvad rør der sig i forældregruppen (gruppearbejde) – herunder fællesskaber, fysiske rammer mv. Skal det være en mere tematiseret drøftelse. Sanne og Marianne drøfter videre på det.
Pjecer:
Pjecerne skal stemme overens med princip for skole/hjem. F.eks. at kontaktforældrene er med til at arrangere forældremøder, hjælper ved klassesammenlægninger. Forslag om, at der laves en folder i stedet for to.
Der kommer tilbagemeldinger efter kontaktforældremødet og pjecen opdateres derefter.
Ad.4. Skolemad
Vi sætter madvognen i gang fra næste skoleår. Vi har et problem med lokale og tallerkenservering.
Det er kommunerne der skal indstille skolerne til den nationale madordning. Vi har ikke mulighed for at være en madskole, men har mulighed for en madordning. Der er forskellige forsøgsordninger, som man kan koble sig på i det nationale projekt. Materialet skal sendes ud inden næste møde. Skoleledelsen undersøger, hvad forvaltningen tænker om det. Dette tages op næste gang.
Ad.5. Folkeskolens kvalitetsprogram
I 25/26 er der forskellige ting, der skal implementeres. Frisættelse af folkeskolen, mere praktisk undervisning og valgfag for de store, bedre ro og rammer
Den obligatoriske projektopgave kan afskaffes. Muligt at vælge karakterer allerede fra 6-7 årgang. Disse ting, skal skolebestyrelsen involveres i.
Marianne gennemgik de væsentligste punkter herunder; juniormesterlære, et lokalt valgfag mere, erhvervsuddannelser med praktik mv.
Der er fortsat flere uklare punkter. Skolebestyrelsen vil løbende blive involveret.
AD.6. Evaluering af skoleudviklingsmøde.
Elever: Det gik meget godt og det gav mening, at man kunne sige, hvad man mente. De fik sagt, hvad er optog dem. Husk pauser næste gang.
Skolebestyrelse: Tydelig på, hvad det klare formål er. Hvad skal det ende ud med. Hvad kommer der på hjemmesiden, hvad kommer retur fra forvaltningen. Fik sagt de ting, som de havde på hjerte.
Skolen: Skolen skal mødes inden med skolebestyrelsen, forberedes og koordineres bedre, hvad er særligt vigtigt, det fysiske rum var for trangt, lave en fælles strategi – hvor vil vi hen med skolen,
Bestyrelsen vil gerne have referatet af skoleudviklingssamtalen inden kontaktforældremødet.
Ad.7. Tilsyn med princip for rusmidler
Skolen har nogle kommentarer:
Elevers brug af rusmidler, der strider mod forældreaftaler. Det kan ikke være skolens opgave. Det bør skrives ud af princippet. Skolen vil altid reagere, hvis vi oplever noget.
Det påhviler ikke os som skole, at forældrene får lavet forældreaftaler. Det ligger heller ikke hos os. Vi kan anbefale at det kommer op på møder og der laves nogle hensigtserklæringer. SSP Kenneth har en skabelon, som kan lægges på skolens hjemmeside.
Skolen kan ikke tjekke op på om forældreaftaler overholdes og vi har dem ikke liggende.
Kan det sættes tydeligt op, hvad der er skolens ansvar og hvad der er forældrenes ansvar. Anja retter det til og sætter det på til beslutning næste gang.
Vi oplever ikke længere de store udfordringer. Skolen efterlever rusmiddel-princippet.
Ad.8. Information
Forældre. Der har været møde med forældrerådet i klubben. Der ønskes et bedre samarbejde mellem klub og skole. De arbejder på hver sin front i hhv. skole og klub. Der har været en survey ude vedr. de fysiske rammer på skolen. 375 har svaret. Der har været nogle gode møder vedr. klassesammenlægninger på 3 årgang.
Elever. De har sendt en flyer til Anja og Arne omkring de fysiske rammer. Elevrådet vil lave en færdig flyer til Arne. Der har været møde i elevrådet, hvor de talte om hærværk. Det er en lille gruppe, der laver hærværk. Der har været drøftet overvågning.
SFO. Er ved at gøre klar til 1. maj perioden. Har stillingsopslag ude.
Skole. Ikke noget nyt.
Ledelse.
Ad. 9. Coming up
Ad.10 Lukket punkt
Skolen skal have mellemformsgrupper; 1 i indskolingen og 1 i udskolingen. Vi starter med den i indskolingen. Dette skyldes primært lokaleforholdende på LOL.
Dem i indskolingens starter efter sommerferien. Vi er i fuld gang med at planlægge. Mette Lindbo og Anja står for det. Der er midler til noget indretning. Der er midler til kompetenceudvikling. Der er midler til 1 lærer og 1 pædagog og til ½ stilling i SFO-tiden. Der er også lidt midler til koordinatorfunktionen.
Skoleledelsen har besøgt, skoler med mellemformer og fået sig nogle erfaringer.
Det bliver meldt ud i morgen. Herefter bliver der mulighed for at personalet kan byde ind på om stillingerne vil være noget for internt.
Bestyrelsen bliver orienteret løbende.
Der skal gøres et stort stykke arbejde i information til forældre om, hvad en mellemformsgruppe er.
Referent: Jesper